in

Рижото со праз и пармезан

Кремасто рижото со праз, едноставен и многу вкусен оброк.

Состојки:

  • 2 страка праз
  • 1 чаша ориз
  • 1 чешне лук
  • 1,5 дл бело вино
  • 1 коцка за супа од зеленчук
  • 1 мала чили пиперка
  • маслиново масло
  • сол, бибер
  • мајчина душица
  • пармезан

Подготовка:

Измијте го празот и исечете го на тенки прстени

Во сад, загрејте го маслиновото масло со едно чешне лук (исечете го на половина за да ослободите повеќе вкус) и една чили пиперка околу две до три минути.

Додадете го празот и оставете да врие околу три минути, а потоа додадете малку мајчина душица и истурете половина вино.

Кога виното ќе испари, додадете го оризот, па додадете малку сол.

Во посебен сад направете супа од една коцка зеленчук, вода и половина бело вино, така што ќе добиете околу 1 литар течност.

Оставете да зоврие така што ќе врие постојано, а потоа истурете го рижото додека не се потроши целата течност или додека не се свари рижото.

Пет минути пред крајот, додадете пармезан и бибер, промешајте, извадете го од шпоретот и оставете го покриено околу 10 минути, а потоа послужете го.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote