in

Шпанија го направи роденденот на Надал национален празник

PARIS, FRANCE - OCTOBER 02: Rafael Nadal of Spain celebrates after winning match point during his Men's Singles third round match against Stefano Travaglia of Italy on day six of the 2020 French Open at Roland Garros on October 02, 2020 in Paris, France. (Photo by Clive Brunskill/Getty Images)

Идејата започна со еден твит на социјлната мрежа Твитер, со кој се бараше роденденот на Рафаел Надал да биде прогласен за државен празник.

Рафаел Надал беше поразен на Ролан Гарос, но сега доби вест со која сигурно ќе му стане полесно. Тој одлучи да ги прескокне Вимблдон и Олимписките игри коишто ќе се одржат во Токио ова лето.

Шпанија одлучи неговиот роденден да го прогласи за државен празниик. Тениската федерација го одобри предлогот 3 јуни да стане национален ден на тенисот во државата. „Шпанскиот тенис има многу причини за славење, а Надал е најголем тенисер на сите времиња“ изјави претседателот на федерацијата.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote