in

Родени се седум бебиња од тасманскиот ѓавол, вид на кој му се заканува истребување! [ВИДЕО]

Седум тасмански ѓаволи се родени во Австралија како дел од програмата за заштита на оние видови на кои им се заканува истребување.

Според локалните организации за заштита на животни, овие месојадни гајдаџии се родени во засолниште на 400 хектари во Барингтон Топс, северно од Сиднеј.

Активисти од групи за заштита на животни минатата година пуштија 26 цицачи во националниот парк.

Сите младенчиња се здрави.

Овие животни живеат во дивината само на австралискиот остров Тасманија. Исчезнаа на копното на Австралија пред 3.000 години и се верува дека нападите од кутии диви кучиња доведоа до истребување на видовите на копно.

Ракот на лицето го десеткува овој животински вид. Овие тумори се мешаат во исхраната на животните кои обично умираат во рок од шест месеци.

Истражувањата покажаа дека ракот на лицето е генетски идентичен кај секоја индивидуа.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote