in

Што треба да знаат родителите за вакцинирањето на своите деца?

Американската администрација за храна и лекови (ФДА) одобри итна употреба на вакцина Pfizer/Biontek за коронавирус за деца на возраст од 12 до 15 години, со што се прошири програмата за вакцинација во САД. Претходно, оваа вакцина беше одобрена за возраст од 16 години.

Одлуката на ЦДЦ, иако не е обврзувачка, е важен, последен знак за одобрување од федералните регулатори. Но, родителите се тие што ќе донесат конечна одлука дали да ги вакцинираат своите деца против коронавирус.

Што треба да се земе предвид при донесувањето на таа одлука, на што треба да се обрне внимание и како да се одлучи дали да се вакцинира дете, објасни за CNN д-р Лиана Вен, медицински аналитичар и професор на универзитетот Џорџ Вашингтон.

Како да се пристапи кон одлуката за вакцинирање на дете

„Првото нешто што би го препорачала е разговор со детето, можно е тие веќе да имаат силен став за тоа. „Повеќето адолесценти едвај чекаат крај на пандемијата и дружење со пријателите без далечина, а експертите посочуваат дека единствениот начин да се постигне таа цел е вакцинацијата“, рече Вен и додаде:

„Вакцинацијата не само што ќе го врати дружењето, има и разни спортски активности, па така и сега сите треба да носат маски на училиште, и ако сите се вакцинираат, повеќе нема да биде потребно, и тие активности ќе се одвиваат послободно, понормално ” Покрај тоа, родителите ќе бидат побезбедни. Многумина сè уште не се гледаат редовно, и ако се гледаат, тоа е на далечина. На овој начин, семејствата ќе можат повторно да ги организираат активностите што сакаат да ги прават “.

Несакани ефекти
Според досега достапните податоци, вакцината ги штити децата ефикасно како возрасните. Ниту едно дете во клиничкото испитување кое примило вакцина не се разболело. Со оглед на несаканите ефекти кај возрасните, Вен вели дека може да се очекуваат и кај деца.

Сепак, тој забележува дека ова не се ретки несакани ефекти, туку чести, како што се треска, болка на местото на убодот, замор и болка во мускулите.

„Ретки случаи на тромбоза се поврзани со вакцината против вектор Johnонсон и Johnонсон, додека не се пријавени такви несакани ефекти со Pfizer, одобрен за деца, или со МРН вакцината на Модерн.

Зошто е важно да се вакцинираат децата?

Многу родители користат аргумент дека децата ретко развиваат потешки форми на ковид-19, па зошто би биле вакцинирани?

„Вистина е дека децата обично имаат многу поблаги симптоми од возрасните“, вели Вен, додавајќи:

„Но, децата исто така можат да бидат заразени, некои се разболеа сериозно и за жал стотици деца починаа од ковчиња во САД. Адолесцентите го шират и коронавирусот, па вакцинацијата не само што ги штити, туку и го намалува ширењето на инфекцијата “.

Во однос на загриженоста дека вакцината предизвикува неплодност, тој посочува дека никој не може да каже ништо со сигурност затоа што станува збор за нова вакцина, но ниту една вакцина не предизвикала неплодност, па се претпоставува дека и оваа нема да предизвика.

„Негативните ефекти на вакцината може да се видат само за шест недели“, додаде лекарот.

Истражувањата за деца на возраст под 12 години сè уште траат и вакцината сè уште не им се препорачува.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote