in

Ролан Гарос: Актуелниот шампион Свиатек поразена од Сакари во четврт финалето!

Марија Сакари беше подобра во дуелот против актуелниот шампион Ига Свиатек во четврт-финалето на Ролан Гарос.

Сакари ќе ги одмери силите со Барбора Крејцикова која беше подобра во драматичниот дуел од Американката, Коко Гауф со резултат 7-6 (8-6) 6-3. Сакари, моментално е рангирана како 17 на АТП листата, стигна до полуфиналето откако ја победи Ига Свиатек со 6-4 6-4.

„Без зборови сум. Ми се остварија соништата. Ова е неверојатно чувство. Никогаш не ни помислував дека ќе се најдам во оваа ситуација“ изјави Марија Сакари.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote