in

Ролувани тиквички со моцарела и сланина

Потребни состојки:

 • 3-4 тиквички
 • 250 гр моцарела (можете и младо сирење по ваш избор)
 • 100 гр. тенко сецкана сланина или пршута
 • малку брашно
 • малку сол
 • црн бибер
 • масло за готвење

Начин на подготовка

 1. Исечете ги тиквичките надолж на тенки парчиња, секоја зачинете ја и оставете ги 10 минути да отстои.
 2. Тиквичките избришете ги со хартиена крпа и потоа секое парче набрашнете го само од една страна.
 3. Спремете сланина или пршут.
 4. Во истата тава испржете ги тиквичките. Првин од набрашнетата страна а потоа само неколку минути од другата страна.
 5. Кога се тиквички готови, на набрашнетата страна ставете ја веќе испржената сланина и парче свежо сирење. Тиквичката замотајте ја во ролна, секоја прицврстете ја со чепкалка и наредете ги во тава за печење.
 6. Печете ги на 160 степени се додека не добијат светло кафена боја.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote