in

Рома и Манчестер Јунајтед испишаа историја во ЛЕ! Најмногу погодоци во полуфинале во последнте 61 година!

Манчестер Јунајтед загуби во гостувањето кај Волчицата, но благодарение првиот натпревар комотно се пласираше во Финалето!

Во двата натпревари помеѓу овие екипи беа постигнати вкупно 13 погодоци. Со тоа тие направија нешто што на никои две екипи не им се случило во последните 61 година. Имено овој двомеч ќе остане во историјата како најголгетерско полуфинале од далечната 1960 година.

Но и покрај тоа тие не го одиграа најголкетерското финале во историјата. Таа титула сеуште им припаѓа на Ајнтрахт Франкфури и Глазгов Ренџерс, откако пред точно 61 година одиграа два натпревари со вкупто 16 погодоци.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote