in

Кристијано Роналдо го изедначи рекордот на Али Даеи!

Кристијано Роналдо успеа да стигне до уште едно популарно достугнување со неговите два погодоци за време на натпреварот со Франција.

Али Даеи, кој постигнал 109 погодоци за Иран помеѓу 1993 и 2006 година и Роналдо се единствените фудбалери кои постигнале над 90 погодоци за националниот дрес во светот.

Роналдо ќе се обиде да го скрши овој рекорд уште во нокаут фазата од Европското првенствоч. Тој е најдобар стрелец овој турнир со 5 постигнати погодоци. За да го скрши рекордот на Даеи, на Роналдо му фали само еден гол и ќе стигне до 110 погодоци за репрезентацијата на Португалија.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote