in

СлаткоСлатко УбавоУбаво Што?Што? WTFWTF СмешноСмешно

Роверот на НАСА успешно слета на Марс! Ова се првите фотографии! (ФОТО)

Американската агенција за вселената НАСА ги објави првите фотографии насликани од нивниот ровер кој беше испратен на нашата соседна планета Марс, и синиќа успешно слета.

На овој робот со шест тркала му беа потребни дури седум месеци за да стигне до неговата цел – планетата Марс. Тој помина околу 470 милиони километри пат. Но и покрај многубројните препреки кои ги доживеа за време на патот, слетувањето беше една од најтешките. Но за среќа немаше проблеми при слетувањето и роверот е веќе на површината на „Црвената планета“.

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote