in

Дефанзивецот на Манчестер Сити, Рубен Диас прогласен за фудбалер на годината во ПЛ!

Дефанзивецот на Манчестер Сити, кои минатото лето пристигна во редовите на Гвардиола, е прогласен за фудбалер на годината во Премиер Лигата.

Рубен Диаз, 24, пристигна до Бенфика на Етихад за 65 милиони евра минатото лето. Со негова помош, Граѓаните стигнаа до финалето во ЛШ, и ги освоија Премиер лигата и Карабао купот.

„Ова е голема привилегија за мене. Очигледно дека немаше да стигнам до ова признание без помошта од мојата екипа. Добивањето на оваа награда е голем пример за тоа како нашата екипа функционира и како ја градиме нашата игра“ изјави португалскиот репрезентативец.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote