in

Ручек од 3 состојки: Еве како да направите њоки од карфиол

Прелијте со 4 видови сос од сирење и еве одличен ручек без месо. Може да го прелиете и сос од домати.

Состојки:

  • 450 гр карфиол
  • 85 гр брашно
  • 1 лажичка сол

Подготовка:

Кога водата ќе зоврие, додадете ги цвеќињата од карфиол и варете неколку минути додека не омекнат. Исцедете го вишокот вода од карфиолот колку што можете. Исецкајте во блендер додека не добиете пире од карфиол. Потоа додадете брашно и сол и изблендирајте.

Префрлете се на набрашнета површина и поделете ја смесата на 4 дела. Направете лента со дебелина од околу 2,5 см од секој дел и исечете ја на мали парчиња.

Пржете ги њоките во тава на малку масло. Потоа додадете малку вода и покријте ја за да се загрее пареата до крај.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote