in

Што?Што?

РУДАРЕЊЕ КРИПТОВАЛУТИ ВО СОСЕДСТВОТО! Украдена опрема за рударство во вредност од 30.000 евра во Косово!

Кражбата на опрема за рударство на криптовалути е пријавена во косовската полиција во Зубин Поток денес.

Според сопственикот, кражбата се случила викендот во селото Доњи Јасеновик, а вредноста на украдената опрема е над 30.000 евра.

Во полиција било пријавено дека опремата е земена од дополнителна куќа, потврди косовскиот командант на косовската полиција, Бесим Хоти.

Полициските службеници во Зубин Поток, заедно со регионалните експерти за форензика, потоа излегоа на терен и спроведоа истрага.

Случајот беше класифициран како тешка кражба.

Хоти не можеше да ја потврди вредноста на украдената опрема, наведувајќи дека полицијата не е овластена да ја утврдува цената.

Сепак, тој додава дека според жалителот, вредноста на украдените апаратури е повеќе од 30.000 евра.

Истрагата е во тек, случајот се истражува и понатаму.

За оваа кражба денес извести и Калксо, кој повикувајќи се на своето знаење, пријави дека вредноста на украдената опрема е 36.000 евра, а дека нејзин сопственик е седумдесет и четиригодишен маж.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote