in

РУСИЈА ПРАВИ ГОЛЕМ ПОДФАТ: Се гради брз Интернет на Арктикот.

Русија гради Интернет на Арктикот.

Вредноста на проектот е 65 милијарди рубли (околу 700 милиони евра).

Според телевизијата РБК, инсталацијата на транстарктичкиот подводен кабел од Мурманск до Владивосток веќе започнала.

Проектот се спроведува со поддршка на Министерството за транспорт, Федералната агенција за морски и речен транспорт и Росморпорт.

Претходно беше објавено дека лансирањето на првото вселенско летало „Арктик-М“ за следење на околината на Арктикот е планирано за февруари следната година.

Лансирањето на возило Сојуз-2.1б и првиот сателит Арктик-М од космодромот Бајконур ќе се случи на 28 февруари.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote