in

Медведев: Русија е спремна да се исклучи од глобалниот интернет!

Русија е легално и технолошки спремна да се исклучи од глобалниот интернет доколку дојде потреба до тоа, изјави поранешниот руски претседател Димитриј Медведев.

Руските власти веќе подолг период ја разгледуваат можноста да постават построги мерки и контрола врз интернетот на целата територија на државата. Иако таа е дел од глобалниот интернет, Русија може во секој момент да се оддели од него, но експертите се сомневаат дека државата ја има потребната технологија за таков чекор.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote