in

РУСИЈА има јасен план: Масовна вакцинација во областа Москва за две недели.

Масовната вакцинација против вирусоткорона во Москва и московскиот регион ќе започне за две недели, најави директорот на Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, Александар Гинзбург.

Тој објасни дека масовната вакцинација значи дека ќе се спроведе на територијална основа, а не врз основа на производството.

Тој додаде дека за две недели ќе има многу поголем број на дози во циркулацијата на граѓаните отколку сега.

Сè се одвива според планот и до крајот на ноември ќе има половина милион дози вакцини во цивилниот промет. Во декември тој број ќе биде три пати поголем – рече Гинзбург.

Претходно, Министерството за здравство за ТАС С изјави дека пристигнуваат контингентите од вакцината „Спутник V“, кои штотуку пристигнуваат наменети само за ризичните групи, особено медицинскиот персонал и едукаторите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote