in

Русија подготвува вселенско летало на нуклеарно напојување за да патува до Јупитер!

Русија планира да испрати нуклеарно летало на Месечината до 2030 година, од каде што ќе продолжи кон Венера и, користејќи го своето гравитационо поле, кон Јупитер.

Руската Федерална вселенска агенција Роскосмос објави дека планира да го испрати своето „вселенско влечење“ (термин за вселенско летало што превезува астронаути или опрема од една во друга орбита) во меѓупланетарна мисија во 2030 година

Енергетскиот модул на леталото, наречен „Зевс“, е дизајниран да произведува доволно енергија за транспорт на тежок товар низ длабокиот простор. Во суштина, леталото ќе биде подвижна нуклеарна централа.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote