in

Русија испраќа тим во вселената да снима филм!

Руската вселенска агенција „Роскосмос“ објави дека ги испраќа актерката iaулија Пересилд и режисерот Клим Чипенко во Меѓународната вселенска станица за снимање на првиот филм во вселената.

„Заминувањето на експедицијата со вселенското летало Сојуз МС-19 е закажано за 5 октомври 2021 година од космодромот Бајконур“, се наведува во соопштението на „Роскосмос“.

Филмот, чиј работен наслов е „Предизвик“, е „вселенска драма“, а според режисерите на Роскомос, ќе биде во режија на Чипенко.

Филмот е во копродукција на Дмитриј Рогозин, шеф на руската вселенска агенција, кој сака Русија да биде првата земја што ќе снима филм во вселената.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote