in

Русија усвојува закон за доживотен криминален имунитет на поранешните претседатели и членовите на нивните семејства!

Руските пратеници денеска во првото читање усвоија закон, со кој се гарантира имунитет на поранешните претседатели, за кој се верува дека е во корист на сегашниот шеф на државата, Владимир Путин.

Според документот, кој беше усвоен во првото читање и чие конечно усвојување не е доведено во прашање, лице кое некогаш служеше како претседател „не може да биде предмет на кривична или административна постапка, ниту да биде уапсено, претресено или испрашувано“.

Тој имунитет, кој ќе го уживаат членовите на семејството на поранешните руски претседатели, ќе важи и за неговиот имот, средства за транспорт и комуникација, како и за документите што му припаѓаат.

Имунитетот може да се укине само доколку поранешниот претседател е обвинет за предавство или друго тешко дело и ако тие обвиненија се потврдени од Врховниот суд и Уставниот суд, како и од две третини од пратениците на Државната дума и ист број на горниот дом на Советот на Руската Федерација.

Тој документ не се однесува на поранешниот претседател на Советскиот Сојуз, Михаил Горбачов, прецизира еден од авторите на текстот, Павел Крачениников, пренесува агенцијата РИА Новости. Иницијативата предизвика гласини во Русија за можно заминување на Владимир Путин (68), но Кремlin ги одби, уверувајќи го дека е претседател со добро здравје.

Засега, покрај Путин, има само еден поранешен претседател на Русија, Дмитриј Медведев, кој ја водеше земјата од 2008 до 2012 година.

Медведев, кој сега е потпретседател на Советот за национална безбедност, беше предмет на неколку антикорупциски истраги од опозицискиот лидер Алексеј Навални, кој го обвинува за примање мито од олигарси и за водење на империјата на недвижнини.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote