in

Русите успеале да насликаат неверојатни фотографии од површината на Венера! (ФОТО)

Рускиот ровер успеал да сними неверојатни фотографии од површината на планетата Венера, пред да се истопи поради екстремно високите температури на планетата. Роверот Венера 13 бил лансиран во 1981 и за четири месеци пристигнал на површината на Венера.

Тој бил напревен да издржи околу половина час на „пеколната“ планета. Роверот успешно слетал на површината и пред да се истопи насликал неколку фотографии.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote