in

Што?Што?

Руска облога со зелка и мед: Нашите баби го користеа веднаш штом започнува кашлица, кивање и болка во белите дробови!

Не може да ја замени терапијата пропишана од лекар, но може да помогне во ублажување на симптомите

Ако имате проблем со чести респираторни инфекции, астма, бронхитис или пневмонија, премазот од зелка и мед дефинитивно ќе ви помогне во третманот.

Во времето на пандемијата, многумина се сеќаваа на овој стар руски рецепт што го користеа и нашите баби, а за кој многумина тврдат дека е ефикасен. Тоа е облога од зелка и мед.

Иако не може да го замени третманот со пропишана терапија со лекови, тоа ќе помогне во ублажување на сувата кашлица и болка и ќе помогне за побрзо заздравување.

Оваа обвивка од зелка ќе ја олесни иритирачката сува кашлица и ќе помогне во исфрлањето на слузта.

Потребни се: две лисја свежа зелка, мед, врела вода, пластична кеса (тесна памучна маичка), крпа или шал.

Што да се прави? Одделете две или три лисја од надворешната страна на зелената зелка, доволно големи за да ги покријат градите (и назад ако кашлицата е навистина силна). Истурете вода што врие над лисјата во сад и оставете ги да се загреат неколку минути.

 

Извадете ги лисјата, исушете ги и намачкајте со мед. Ставете ги на голи гради и грб, покријте ги или завиткајте ги во пластична кеса (или пластична фолија) или уште подобро, облечете тесна маичка, а потоа повторно завиткајте ги во крпа или шал за да ви биде топло телото.

Најдобро е да ја ставите обвивката пред спиење и да ја чувате до утрото. Извадете ги листовите зелка од градите и истуширајте се. Повторете го овој третман со свежи лисја и мед, три до седум ноќи по ред, во зависност од тежината на кашлицата.

Совет: Покрај овие обвивки, за да се ослободите од слузта од белите дробови, се верува дека е потребно да се пие многу вода, но и да се јаде храна како лук, кромид, ѓумбир, аспарагус, лиснат зеленчук (зелка, карфиол, брокула, ротквица, кељ, цвекло), куркума.

Избегнувајте храна како слатки, пржена храна, тестенини, конзервирана храна, алкохол или храна што предизвикува воспаление и го отежнува закрепнувањето.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote