in

СлаткоСлатко

РУСКИ ЛЕК ЗА ПОДОБАР РАСТ НА КОСАТА – НАПРАВЕТЕ ДОМАШНА МАСКА ПРОТИВ ОПАЃАЊЕ И ПОГОЛЕМ ВОЛУМЕН НА КОСАТА: Главната состојка е морковот!

Руски народен лек и маска против опаѓање на косата – го стимулира растот и носи волумен! Еве го рецептот…

 

Често бараме совршени козметички производи за нега за коса, но природата е тука да ни помогне и да обезбеди се што ни треба. Многумина забораваат на влијанието на морковот врз негата на убавината, а овој корен зеленчук е богат со витамини А, К, Ц, Б1, Б2, Б3, Б6 и има неверојатен ефект врз косата.

 

Покрај наведените витамини, морковите содржат и бројни други хранливи состојки како фосфор, калиум, влакна, а неговите хранливи состојки влијаат на подобра циркулација на скалпот. Ова ги активира фоликулите на косата и го стимулира растот на косата. Морковите се користат за правење руски лек против опаѓање на косата, а се повеќе жени се соочуваат со овој проблем во преодните периоди меѓу летото и есента, како и зимата во пролетта.

Морковот делува ефикасно на скалпот, го стимулира волуменот на косата и дава густина, а сосема е природен и можете често да го користите без страв од негативни ефекти. Ви носиме маска по руски рецепт која го стимулира растот на косата, го намалува опаѓањето и дава волумен – еве како да ја направите:

Состојки:

  • 2 моркови со средна големина
    1/2 авокадо
    1 лажица мед
    1 лажица кокосово масло

Направете пире од морков и авокадо во блендер, потоа додадете мед и кокосово масло, па повторно измешајте во блендерот. кога се ќе се соедини, нанесете ја маската и распоредете ја по целата коса, од врвот до врвовите. Масирајте ја маската во скалпот и оставете ја да делува 30 минути. Потоа измијте ја косата на вообичаен начин.

Покрај морковите, во оваа маска имаме и други исклучително хранливи состојки кои одлично ќе влијаат на вашата кожа и скалп.

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote