in

СЕПАК САГАТА СЕ ЗАВРШУВА СО СРЕЌЕН КРАЈ! Запленетиот брод што го блокираше Суецкиот канал ќе биде „ослободен“ во среда!

Раководството на Суецкиот канал објави дека постигнало договор со сопственикот на гигантскиот товарен брод, кој го блокираше каналот скоро една недела во март, а бродот ќе биде „ослободен“ во среда.

Администрацијата на каналот не соопшти повеќе детали за договорот што ќе биде потпишан во среда во градот Исмаили.

Виновникот за блокадата, 400-метарското панамско знаме „Од кога и да е“, кое превезува контејнери меѓу Азија и Европа, е „во притвор“ од март, според одлуката на египетските власти – се чуваше закотвено на езерото во средината на Суецкиот канал.

Шестдневната блокада на каналот ја наруши глобалната испорака на стоки. Стотици бродови чекаа додека не се деблокира каналот, а некои бродови беа принудени да патуваат на многу подолго растојание низ цела Африка, што ги принуди да плаќаат дополнително за гориво и да направат други трошоци.

Околу десет проценти од светската трговија со стоки минува низ Суецкиот канал.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote