in

НЕ СТИВНУВА ВО ЛА ЛИГА! Реал ја продолжува потерата: Милитао и Каземиро ја скршија Осасуна!

Реал ја продолжува потерата по градскиот ривал Атлетико. Со победата во 34. коло од Ла Лига над Осасуна 2:0, актуелниот шампион дојде повторно со два бода помалку од „јорганџиите“.

Реал повторно се мачеше со една од екипите од долниот дом. Напаѓаше, доминираше, но и пропушти шанси. Времето помина и се чинеше како да се повторува, како денот на мрмотите, една од многуте ноќи оваа сезона во кои Реал не успеа да ги скрши противниците што мораше и затоа не беше на пат да го прослави одбрана на титулата подолго време.

И тогаш во 75-та минута брилијантно беше изведен корнерот на Иска, уште подобар скок на Едер Милитао и исклучително прецизен удар со глава, по што голманот на Ерера не можеше да стори ништо и Мадриѓаните конечно поведоа.

Оттогаш сè е полесно, но буквално. Бидејќи само пет минути подоцна, Бензема загуби од Каземиро, кој несмасно ја закачи топката, но се покажа дека со таа реакција го смени правецот на топката, го збуни Ерера и го донесе Реал во водство од 2: 0, што гарантираше сигурна крај.

Реал дојде до голема победа, која останува втора со 74 бода, два помалку од лидерот Атлетик, и три повеќе од Барселона со натпревар повеќе. Во следното коло ќе се сретнат со Севиља, која заостанува четири бода помалку од Реал со натпревар помалку, а доколку победи ќе се надеваат дека Атлетико нема да слави на „Камп Ноу“ затоа што тогаш би го зазеле првото место. Осасуна е 11-та со 40 поени.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote