in

Сајбер напад врз документот за презентација на вакцината на BioNTech и Pfizer!

Американската фармацевтска компанија Pfizer и турскиот научник проф. д-р Угур Шахин, германска компанија за биотехнологија БиоНТех, чиј партнер е турскиот научник, објави дека хакери кои извршиле сајбер напади на Европската агенција за лекови (ЕМА) нелегално пристапиле до податоците за презентацијата на вакцините против Ковид-19.

Во заедничката изјава дадена од компаниите, беше наведено дека агенцијата била изложена на сајбер напад од страна на ЕМА и дека Pfizer и BioNTech биле информирани дека некои документи поврзани со презентацијата на кандидатот за вакцина со име „BNT162b2“ против Ковид-19 било незаконски пристапено.

Во изјавата на Pfizer и BioNTech, исто така, беше истакнато дека ЕМА ги увери компаниите дека инцидентот со сајбер напад нема да влијае на процесот на одобрување на вакцините.

Не беа дадени никакви подетални информации!

Saldırıya ilişkin ayrıntı veerilmedi

Од друга страна, во изјавата дадена од ЕМА, која е одговорна за проценка и одобрување на лекови и вакцини во Европската унија, беше наведено дека агенцијата била подложена на сајбер напад, но не биле дадени детали за нападот.

Во изјавата на ЕМА, чие седиште е во Амстердам, Холандија, беше наведено дека е започната истрага во тесна соработка со властите и релевантните институции и дека повеќе информации ќе бидат дадени подоцна.

Во меѓувреме, BioNTech и Pfizer се пријавија на ЕМА на 30 ноември за да добијат лиценца за вакцината што ја создадоа.

ЕМА се очекува да донесе одлука за употреба на вакцината на 29 декември, додека истрагата на Pfizer и BioNTech за вакцината со име „BNT162b2“ продолжува.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote