in

Сака и Рашфорд добија расистички напади по промашените пенали!

Менаџерот на Англија, Герет Саутгејт ги осуди расистичките напади кои ги добија неговите играчи по финалето со Италија.

Премиерот Борис Џонсон и Фудбалската федерација на Англија исто така ги осудија нападите. Џејдон Санчо, Маркус Рашфорд и Букајо Сака промашија пенал во финалето на Еуро 2020 и добија напади на социјалните мрежи.

Локалните власти изјавија дека ќе го истражат случајот и ваквите навреди нема да бидат толерирани. „Ние сакаме да ги соединуваме луѓето преку нациналниот тим кој се бори за сите Англичани. Ја покажавме моќта на нашата држава. Беше моја одлука кој да ги изведува пеналите и не треба да ги напаѓате играчите“ изјави Саутгејт за медиумите.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote