in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

САЛАТА ОД 5 СОСТОЈКИ КОИ ЈА НАДМИНУВА ДУРИ И РУСКАТА: Се подготвува за само 15 минути, а ќе ја јадете уште побрзо, лесна подготовка и прекрасен вкус – совршена комбинација! (ВИДЕО)

Во секое семејство не може да се замисли прослава без руска салата, а потоа и мимоза. Сепак, салатата од компири, лосос и јајца се заканува да ги симне овие две класици од тронот. Многу полесно се прави, а вкусот е неодолив!

Ако не сте, мора да пробате. Затоа одвојте 15 минути и постои голема веројатност дека ќе стане една од вашите омилени салати.

Состојки:

  • 6 компири
    6 јајца
    150 чаден лосос
    200 гр мајонез
    1 кафена лажичка сенф

Подготовка:

Најпрво излупете ги компирите и јајцата, па исечете ги на помали парчиња и наредете ги во сад. Потоа додадете го сечканиот лосос. Посолете и прелијте со мајонез и сенф. Сè убаво измешајте и ставете го садот во фрижидер 2 часа, за добро да се изладат состојките. Потоа смесата ставете ја во калапот и обликувајте ја. Кога ќе го извадите, над него изрендајте две јајца и украсете го по ваш вкус.

На здравје!

 

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote