in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Сочна салата од модар патлиџан со павлака и мајонез

Совршенство за празничните трпези

Потребни состојки:

  • 4 печени модри патлиџани
  • 1 павлака (250 мл)
  • 3 лажици мајонез
  • 3 лажичи толчени ореви
  • сол
  • црн бибер
  • 3 лажици маслиново масло

За сервирање:

  • 1 лажица маслиново масло
  • 1 лажичка мелен пипер
  • 1 лажичка нане

Начин на подготовка:

Модри патлиџани се сечат на тенки коцки и се додаваат во тава со маслинов зејтин, додадете сол и пржете на тивок оган околу 10-тина минути. Од кога ке се оладат, додадете ја павлаката, оревите и мајонезот, комбинирајте ги сите состојки и ззачинете со сол и црн пипер.

Во мало тавче загреваме маслинов зејтин и додаваме нане и црвен мелен пипер, па со тоа го полеваме врз веќе подготвената салата и спремно е за сервирање.

Ако не сакате нане и црвен пипер, може да украсите само со магдонос.

 

На здравје 🙂

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote