in , ,

Што?Што?

ОД ШТО СЕ НАПРАВЕНИ? 5 работи со кои сме запознати во секојдневниот живот, но не знаеме од што се направени!

Навистина ќе бидете изненадени кога ќе дознаете од што се направени некои од работите кои секојдневно ги користиме!

  1. Убавиот и вкусен „Салеп“, кој го пиеме во зима и нè загрева, ќе звучи интересно, но е направен од орхидеи – Се подготвува со прав добиен од подземни клубени од орхидеи. Овие орхидеи имаат 2 клубени, една нова и една стара. Новиот клубенот се користи во правењето сахлеп. Соединенијата наречени глукоманан слични на скроб даваат конзистентност на салепот.

2. Да преминеме на боза, уште еден зимски пијалок од салеп. Па, од што се прави бозата, како се прави? – Боза генерално се добива со мешање на гриз од просо со вода и шеќер. Тоа е ферментиран пијалок. Исто така може да се користи брашно од зрна како пченка, јачмен, овес, пченица, ‘рж може да се користи наместо гриз од просо во производството на боза.

3. Од што е направен карминот кој го користиме за усните? – Карминот за прв пат беше откриен пред 5000 години; За неговото производство биле користени црвени бубачки во Антички Египет. Подоцна, тешките метали како олово и кадмиум исто така беа користени во неговото производство. Сепак, денес се произведува на поздрав начин.

Кармин се состои во просек од 60% пчелин восок и растителни масла. Во кармините со омекнувачки својства, масла како што се маслото од јојоба, шеа путерот и маслото од камилица се користат како растителни масла.

4. Како се прават материјалите за шминкање, од кои никој неможе да одолее? – Прашокот во прав се користи при правење темел, познат и како коректор.

5. Како се прави лакот за нокти? – Шминката не се нанесува само на лицето. Како што знаете, шминката на рацете е доста честа појава. Кога станува збор за шминкањето на рацете (лакирањто), првото нешто што ми паѓа на ум и ги прави шарени нашите нокти се лаковите. Па, од што е направен лакот?Растворувачите се главните компоненти на лакот, вклучувајќи различни хемикалии. Супстанции како лак од смола се главните компоненти на лакот.

 

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote