in

Само на овој начин можете правилно да ги миете четките за коса: Целата нечистотија исчезнува за момент!

Измијте ги четките за коса секој месец за да бидете сигурни дека се чисти и здрави за употреба.

 

Популарната експертка за чистење Софи Хинчлиф, попозната како г-ѓа Хинч, тврди дека четката за коса треба да се мие најмалку еднаш месечно. Таа го сподели својот метод за отстранување на нечистотија од четката, покажувајќи ја постапката на секој чекор – и резултатите се позитивно шокантни.

Почна со отстранување на сите влакна, а потоа го истрча чешелот преку четката за да се осигура дека сè ќе испадне. Следниот чекор е да го наполните мијалникот со топла (но не зовриена) вода, а потоа потопете ја четката внатре за да ја натопите добро.

Г-ѓа Хинч потоа додава една лажичка течност за миење садови и една лажица оцет во водата затоа што тврди дека оцетот помага во отстранување на бактериите и микробите. Оставете ја четката да отстои во овој раствор најмалку еден час.

За тоа време, ќе видите дека бојата станува кафеава или црна од нечистотијата што постепено се отстранува од четката или чешелот.

Потоа исплакнете ја четката и чешел под млаз вода.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote