in

Самсонова го освои Берлин!

Људмила Самсонова го освои ВТА турнирот во Берлин против Белинда Бенчиќ со 2:1 и со тоа го освои својот прв трофеј во кариерата. Беше 1:6, 6:1 и 6:3 во сетови.

Белинда Бенчиќ влезе во овој натпревар како фаворит затоа што беше подобро пласирана од Русинката со скоро 100 позиции. И првиот сет го доби со 6:1 за 29 минути, а потоа udудмила одговори со иста мерка. Во третиот сет Људмила веднаш направи брејк, задржувајќи ја таа предност до крајот, иако Бенчиќ имаше три шанси за брејк на осмиот гем. Тогаш за Самсонова беше 4:3, но Бенчиќ ја пропушти можноста да му ја одземе услугата на Русинот.

После тоа, Самсон направи нов брејк на последниот натпревар и со тоа го заврши мечот со 6:3.

Самсон има само 22 години и стигна до првиот ВТА трофеј во кариерата и ќе заработи дури 500 поени, а од понеделник ќе биде 63-та играч во светот, што претставува скок за 42 позиции.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote