in

Во близина на Сан Франциско, четири мртви сиви китови за девет дена!

Телата на четири мртви сиви китови се појавија во последните девет дена на плажите во заливот Сан Франциско.

Експертите велат дека китот, кој бил пронајден во петокот, удрил во бродот, додека причината за смртта на преостанатите тројца сè уште се утврдува, пренесува АП.

Телото на возрасна жена долга 12,5 метри се појавило на плажата Криси на 31 март, додека друга возрасна жена била пронајдена минатата сабота на плажата Мос.

Во средата, друга жена беше забележана како лебди во близина на Баркли Марина, а следниот ден беше откриена друга на плажата Мур.

Во зима, китовите минуваат низ 16 000 километри во водите на Мексико, каде што се парат и раѓаат млади во близина на брегот на Долна Калифорнија. Тие се враќаат на север на пролет и се хранат со аншоа, сардини и крилја покрај брегот на Калифорнија до крајот на летото, пред да продолжат на север за да се разладат во водите на Арктикот со богата храна.

Најмалку 13 китови беа пронајдени мртви во регионот на Персискиот залив во 2019 година, а тогашните научници рекоа дека стравуваат дека животните умираат од глад на патот од Мексико кон Алјаска.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote