in

Се топи најголемиот леден брег на светот! Стопени се 1.800 километри!

Беше објавено на сликите направени од транспортен авион на британското Министерство за одбрана, како се гледа дека најголемата санта мраз се стопи 1800 квадратни километри во последните 3 години.

Dünyanın En Büyük Buz Dağı Eriyor: Bin 800 Kilometresi Yok Oldu

Според веста објавена од Anadolu Agency, на сликите направени од транспортен авион се прикажани бројните пукнатини и подводни тунели во ледениот брег.

Ледениот брег сега се движи кон островот Јужна Џорџија на британската прекуморска територија и се наведува дека се наоѓа на 200 километри од островот и постои можност да заглавите во плитките крајбрежни води.

Забрзано се распарчува!

Hızla parçalanıyor

Покрај тоа, во дадената изјава беше наведено дека рабовите на A68a се гледаат брзо расцепкани од силните движења на брановите на сателитските слики добиени во последните неколку недели и дека овие делови одделени од ледениот брег треба да се следат за безбедноста на „морскиот транспорт“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote