in

Се ожени четири пати во еден месец и се разведе три пати поради бизарна причина!

Генијалниот тајванец сфатил како да добие што повеќе платено отсуство – се оженил четири пати и се развел три пати за само 37 дена. Судот пресуди дека тој не го прекршил законот, но дека тој неморално го злоупотребил.

Според тајванскиот закон, вработен има право на осум дена платено отсуство за венчавка, што неименуван вработен во банка го добил кога се оженил во април минатата година.

Сепак, на последниот ден од осумдневното отсуство, генијалниот вработен се разведе и се ожени повторно со истата жена следниот ден и побара уште осум дена одмор, на што сметаше дека има законско право, пренесува порталот Одити Централ.

Потоа се разведе уште два пати и повторно се ожени со истата жена за да добие вкупно 32 дена платено отсуство.

Бидејќи се разведувал, а потоа се оженил со истата жена следниот ден, банката во која работел сфатил што сака да направи нивниот вработен, па тие одбиле да му дадат уште осум дена платено отсуство.

Не сакајќи да се откаже од својот првичен план, банкарскиот службеник поднел жалба против неговиот работодавец во градската канцеларија за труд во Тајпеј, обвинувајќи ја банката за кршење на законот со кршење на членот 2 од „Правилата за отсуство од работа“ Во него се наведува дека вработените имаат право на осум дена платено отсуство кога ќе стапат во брак, а бидејќи тој се оженил четири пати, требало да добие 32 дена платено отсуство.

Бирото за труд започна истрага за случајот пријавен од службено лице и донесе одлука дека банката навистина го прекршила Законот за работни односи. Работодавачот беше казнет со 700 долари во октомври минатата година.

Банката поднесе жалба, но повисокиот суд на крајот пресуди во корист на младоженецот, наведувајќи дека работникот извршил морално кршење и го злоупотребил законот, и дека банката го прекршила и затоа мора да плати парична казна и надомест на штета на работникот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote