in

ЖИВ Е! Најбогатиот кинез – Џек Ма се појави во јавноста! [ВИДЕО]

Кинескиот милијардер и основач на Алибаба, Џек Ма, само што се појави во јавноста за прв пат откако „исчезна“ во октомври, кога кинеските власти ја погазија неговата технолошка империја.

Видеото е објавено од Tianmu News во средата, а наводно е снимено тоа утро, пренесува CNN. На него се гледа како најбогатиот Кинез Џек Ма разговара со наставниците во рурална Кина на доделувањето на наградите што се совпадна со фестивалот Лаба. Ма, кој е поранешен наставник по англиски јазик, го направи образованието главен фокус на неговата фондација.

„Ќе се видиме повторно по завршувањето на епидемијата“, вели тој во видеото, кое прикажува и снимки од неговата посета на основно училиште на почетокот на овој месец.

Ма не се појави во јавноста или објави објавувања на социјалните мрежи од крајот на октомври, поточно во говорот во кој го критикуваше кинескиот регулаторен систем што ја задушува иновацијата и ги споредува глобалните банкарски правила со „клубот за пензионирање“.

„Не можеме да ги користиме вчерашните методи за регулирање на иднината“, рече тогаш Ма.

Потоа, Пекинг започна контрола врз компаниите на Ма, ја суспендираше првата јавна понуда на неговата компанија Ант Груп со рекордни 37 милијарди американски долари, а кинеските власти покренаа антимонополска истрага против Алибаба и побараа од групацијата Ант да го преструктуира својот бизнис.

Акциите на „Алибаба“ пораснаа за 6 проценти по објавувањето на снимката.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote