in

ЛеБрон Џејмс ќе прави филм за масакарот во Тулса во 1921

ЛеБрон Џејмс и неговиот продукциски тим се спојуваат со компанијата CNN Films за продукција на филмот-документарец за масакарот во Тулса кој се случил во 1921 година. Филмот ќе биде режиран од Salima Koroma и ќе ја раскаже приказната за еден од најтрагичните расистички настани во историјата на САД.

И покрај многу сведоци и преживеани од тој настан, приказната за масакарот останува без преголемо медиумско внимание и овој филм цели да ја раскаже приказната на оние кој не ја знаат за да не се повтори. Во 1921, лажно обвинение кон еден афро-американец придонело крвав напад врз сите жители од африканско потекло во градот Тулса кој се наоѓа во Оклахома.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote