in

Се продава куќата во која живееле Курт Кобејн и Кортни Лав!

Куќата, во која живееја Курт Кобејн и Кортни Лав во 90-тите години, се нуди на пазарот за недвижнини по цена од 998.000 долари, пишува магазинот People.

Двоспратната зграда се наоѓа во Холивуд и не е реновирана откако ја користеше славниот пар.

Изграден е во 1921 година и се состои од три бањи и три спални соби. Агенцијата за недвижнини посочува дека во куќата секогаш има доволно светлина поради големите прозорци, но особено нагласува дека оние што ќе се решат да ја купат ќе мораат да вложат многу пари за реновирање.

Агенцијата додава дека куќата е во иста состојба како во 90-тите години на минатиот век, кога во неа живеела позната двојка.

Бројни познати личности живеат во близина, како Дејвид Коперфилд, Тим Бартон и Тимоти Хатон.

Кобејн и Лео се преселија во куќата во 1992 година. Во нив е родена нивната ќерка Франсис Бин, а судејќи според документарниот филм „Хит толку тешко“ од 2011 година, Кобејн го напиша најголемиот дел од албумот „Во утеро“ во оваа куќа.

Семејството се преселило во Сиетл на почетокот на 1994 година, каде фронтменот на Нирвана изврши самоубиство на 27-годишна возраст.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote