in

СЕ ВОВЕДУВА ШЕСТДНЕВЕН КАРАНТИН: Прво ја освоија короната, сега сè одново.

Јужна Австралија повторно под клуч!

Властите на Јужна Австралија најавија воведување на шестдневна „брава“ поради брзото ширење на вирусот корона и зголемувањето на бројот на новозаразени.

Во последните 24 часа се евидентирани 22 нови случаи на COVID-19, поради што се воведуваат мерки со кои ќе се ограничи движењето на граѓаните и деловните субјекти на деловните субјекти, објави премиерот на државата Јужна Австралија, Стивен Маршал, објави Ројтерс.

Шефот на јавната здравствена служба, Никола Суријер, изјави дека формата на вирусот што сега се појави е специфична поради „многу, многу краток период на инкубација“, поточно, ако некое лице дојде во контакт со вирусот, симптомите на „COVID-19“ ќе се појават за само 24 часа или помалку од моментот на инфекција.

За време на шестдневната „брава“, на луѓето ќе им биде забрането да ги напуштаат своите домови, освен на едно лице по домаќинство на кое ќе му биде дозволено да оди на шопинг еднаш дневно.

Маските остануваат задолжителни, училиштата, рестораните за брза храна, кафулињата и универзитетите ќе бидат затворени, како и индустријата.

Исто така, ќе бидат затворени институциите за стари лица и лица со посебни потреби, забранети свадби и погреби, како и физички активности на јавно место.

Од 31 октомври немало нови случаи на COVID-19 во Јужна Австралија, а вкупно 551 случај е потврден во оваа земја од почетокот на пандемијата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote