in

Сега е вистинско време да се засади “Amarilis” : Нема поубав цвет од овој! Еве како правилно да го одгледувате дома и на балкон!

Amarilis или камен цвет се сади од ноември до февруари, а цвета од мај до јуни

Големите раскошни цвеќиња на амарилис или, како што се нарекува, пругасто гранче или витешка ѕвезда или камен цвет го разубавуваат просторот дури и во зимските месеци. Иако многумина сè уште не го сретнале, оние што го виделе барем еднаш сакаат да го збогатат нивниот простор со неговата убавина.

Во морето на пролетни цвеќиња, еден цвет што сигурно ќе го привлече вашето внимание и што ќе го посакате во вашиот дом или градина е амарилис. Самото име на цветот ни кажува колку е посебен. Имено, ова лушпесто растение потекнува од тропската област на Америка и се засадува од почетокот на ноември до февруари, а цвета во мај и јуни.

Амарилис има тесни долги лисја и исправено цврсто стебло кое носи видливи, раскошни и големи цвеќиња во форма на труба. Цветовите на ова привлечно растение може да се најдат во виолетова, портокалова, црвена, бела и двобојна боја, а таквата разновидност го прави ова растение многу привлечно.

Преку вкрстување на сорти на нашиот пазар, можете да најдете различни варијации во големината и обликот, затоа се познати мини и високи форми, двојни или едноставни цвеќиња.

Некои од интересните работи за цветот се дека самата сијалица може да трае до 75 години, а некои видови имаат цвет со дијаметар до шест сантиметри.

Одгледување и нега на амарилис

Одгледувањето и одржувањето на ова домашно растение е лесно. Откако цвета амарилисот, потребно е да се исече дршката на околу 10 см од коренот. Во пролетта, го ставате растението на топло место каде што температурата е до 15 степени Целзиусови, со многу светлина.

Во мај, засадете ја во подлабока саксија и извадете ја на балкон.

Амарилис, на балконот или во дворот, може да стои до доцна есен, кога коренот се скратува на околу 4 см, се пресадува во скасија и се внесува во куќата, на топло место.

За време на есента, намалете го наводнувањето на ова растение, за да може да „заспие“ и повторно да се „разбуди“ на пролет.

Ако планирате да кажете судбоносно „да“ оваа година, размислете за амарилис, бидејќи сигурно совршено би се вклопило во романтичен букет или како самостојна цветна декорација на масата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote