in

Сеизмолог за состојбата во Хрватска: “Земјотреси може да се очекуваат подолго време!“

Професорката Луси Џонс, една од најпознатите сеизмолози во светот, рече дека хрватските граѓани можат да очекуваат земјата да се тресе долго време.

Иако е невозможно со сигурност да се предвиди кога ќе се случи земјотрес, според научните сознанија и анализи, еден аспект не е случаен, а тоа се последователните земјотреси.

“Околу пет до 10 проценти од следните земјотреси се посилни од првиот, односно во пет проценти од случаите последователниот земјотрес е посилен од првиот, а тоа беше Хрватска. Па сега знаеме дека земјотресите ќе се случат во Хрватска и може да ги очекувате подолго време„ Jонс изјави за телевизијата РТЛ.

Таа рече дека земјотресите создаваат чувство на страв поголемо од реалната закана за животот на човекот.

“Многу се плашиме дека ќе умреме во земјотресот, но тоа се случува многу, многу ретко. Разберете го ова, сè околу вас ве тера да се плашите, но она што следува веројатно ќе биде помалку интензивно од она што веќе го имавте. Лоши згради тие веќе се срушија и скоро сигурно ќе се подобри, така што вашиот автомобил е веројатно поопасен од земјотресот “, им порача Џонс на граѓаните на Хрватска.

Луси Џонс е професор на Универзитетот „КалТек“, авторка на повеќе од 100 научни трудови во кои анализира пукнатини и земјина кора и бара одговори на прашањата зошто, кога и каде се случуваат земјотреси, дали може да се предвидат и како се поврзани.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote