in

УбавоУбаво Што?Што?

СЕКОЕ УТРО КОНСУМИРАЈТЕ ПО ЕДНА ЛАЖИЧКА МАСЛИНОВО МАСЛО: Вашето тело ќе доживее неверојатна промена!

Можеби не е највкусно, но многу е здраво да вака да консумирате маслиново масло!

Повеќето од нас користат маслиново масло за подготовка на храна, но всушност тоа има најдобар ефект врз здравјето кога го пиете. Секако, пиењето маслиново масло не звучи многу примамливо, но кога ќе видите како влијае на вашето тело, ќе бидете многу среќни да го испиете!

И добра работа е што не треба да пиете голема количина, но доволно е секое утро да ставате лажица масло на празен стомак, а потоа да уживате во сите добри ефекти.

Ја обновува кожата

Маслиновото масло е една од главните состојки во многу козметички производи, но добар ефект врз кожата може да се почувствува дури и ако го земете на овој начин. Тоа ќе го намали црвенилото и отокот, ќе испегла помали брчки и практично ќе ве подмлади.

Помага при слабеење

Бројни студии покажаа дека медитеранската диета, богата со маслиново масло, има позитивен ефект врз тежината. Повеќе од 180 луѓе кои учествувале во студијата се доказ дека ова масло може да помогне во слабеењето.

Добро е за мозокот

Редовната потрошувачка на маслиново масло помага во „чистење“ на мозочните клетки, а со тоа се намалува ризикот од Алцхајмерова болест.

Исто така, луѓето кои редовно јадат маслинки имаат многу подобра меморија од оние кои не ја консумираат оваа храна.

Го подобрува здравјето на коските

Научните студии покажаа дека состојките на маслиновото масло им помагаат на луѓето кои страдаат од ревматоиден артритис. Исто така, докажано е дека екстра девственото маслиново масло може да ја ублажи болката во зглобовите и утринската болка предизвикана од артритис.

Го намалува воспалението

Маслиновото масло и друга храна богата со омега-3 масни киселини ја намалуваат количината на воспаление во организмот. Тоа е многу едноставен начин да се спречат многу здравствени состојби предизвикани од воспаление.

Добро е за цревата

Некои видови бактерии кои живеат во цревата може да предизвикаат чиреви. Маслиновото масло, сепак, се бори против лошите бактерии, дури и против некои бактерии отпорни на антибиотици.

Помага во контролата на шеќерот во крвта

Маслиновото масло не може да излечи дијабетес, но екстра девственото маслиново масло може да помогне во намалувањето на гликозата. На тој начин, ризикот од развој на дијабетес тип два е намален за цели 40 проценти!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote