in

Секој дом мора да го има: Ова растение го филтрира воздухот, совршен украс и успева кај секого!

Ако немате среќа со цвеќиња, а сепак сакате да го збогатите вашиот дом со растенија, златниот ползавец е токму за вас. Овие цвеќиња не можат да ви пропаднат.

На списокот на растенија кои се лесни за одржување и не бараат прекумерна грижа, златниот ползавец или ѓаволскиот бршлен, како што уште се нарекува, е високо рангиран. Ниту слаба осветленост ниту недостаток на влага нема да му пречат.

Покрај тоа, изгледа многу убаво, па затоа ќе биде одлична декорација на кој било простор.

Златниот ползавец има привлечни лисја во форма на срце, и може да порасне и до неколку метри. Cornerе го заврши секој агол на вистински начин, а покрај декоративната функција, има и функција на прочистување на воздухот, а според некои истражувања може да се филтрира и воздухот од штетните ефекти на цигарите.

Ова не се единствените предности на ова интересно растение. Според старото верување, ѓаволскиот бршлен носи среќа во домот во кој се наоѓа и создава позитивна енергија.

Исто така е важно да се знае дека нејзините лисја се отровни, па затоа растението треба да се чува подалеку од мали деца и домашни миленици. Може да предизвика иритација на устата и јазикот, проблеми со голтање и повраќање.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote