in

СЕКОЈА ЧЕСТ! Црногорецот ги платил сите заостанати долгови на своите сограѓани во локалната продавница!

Испратете ми ја сумата, без имињата на должниците, кои долго време се должени на вашата продавница за да ги платат своите долгови, беше пораката што деновиве ја доби една мала локална продавница во Бар.

Според еден локалниот портал, анонимен донатор кој живее во странство ги намирил сите заостанати долгови во продавницата „Кобра“, кои изнесуваат 500 евра, со плаќање на долгови на лица од сите вери и нации кои биле во регистарот на долгови на сопственикот на продавницата, во таканаречената „вересија тетратка“.

Подоцна беше објаснето дека анонимниот донатор сакал да ги израдува своите поранешни сограѓани за време на Рамазан, најважниот месец во исламот.

Припадниците на сите три доминантни религии на овие простори живеат со векови во Бар. Според последниот попис од 2011 година, околу 60 проценти од жителите на тој град се изјаснуваат како православни, околу 30 проценти се членови на исламот, додека близу осум проценти се католици.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote