in

СЕЛО ОД БАЈКИТЕ! КОЈ ЕДНАШ ЌЕ ГО ВИДИ ЌЕ ГО ПАМЕТИ ЗАСЕКОГАШ!

Ова село е познато по својот уникатен изглед и куќи како од бајките, а блиската зелена долина, планините во заднината и шумот на реката само го зајакнуваат тој впечаток и хармонија.

Ако еден ден патот ве одведе од Темишвар до Брашов или Букурешт, одморете се во Кастелул де Лут Валеа Занелор – нема да зажалите. Неговото име во превод значи замок Клеј во долината на самовилите, но сигурно е полесно да се нарече само Кастелул.

Тоа е всушност еко-село со мал замок, сместено во романска долина во познатиот регион Трансилванија. Толку е убаво што штом го видите на фотографиите, веројатно нема да го заборавите.

Ова место е познато по своите уникатни куќи изградени од глина и песок, кои личат на колибите на хобити или некои шумски суштества од старите приказни.

Иако изгледа како спомен од античко време, минатото на ова село не е толку долго. Имено, тоа е основанано од романско семејство од кое им било здосадено од асфалт, бетон и градска бучава. Инспирацијата ја нашле во своето дете, но и во прекрасната природа на овие простори. Сè започна во 2015 година, и тие ја чуваат тајната за градење на замокот за себе – тие само посочуваат дека сè е рачно изработено.

Замокот има приземје и прв кат, 10 соби, две кули и дури 50 прозорци. Сè е од органско потекло и е во целосна хармонија со природата.

Екстериерот е претворен во тераса каде се служи храна, а во близина има неколку продавници за сувенири (сите сувенири се еколошки), како и викендички.

Ова место им е најпријатно на оние кои бараат авантура, па по пат сакаат да запрат и да се релаксираат, но Кастелул стана и многу популарна локација за прослави, деловни вечери и свадби.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote