in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Семето од млада коприва воскреснува од мртвите: Ќе пукате со енергија и либидо!

Покрај копривата, која е позната по своите лековити својства, се истакнуваат нејзините семиња, кои се користат во народната медицина за анемија и крвни проблеми.

 

Копривата најде широка примена во народната медицина. Се користи целото растение и неговите одделни делови – стебло, лисја, семиња и корени.

Семето од коприва го зголемува нивото на енергија и е одлично за зајакнување на либидото.

Копривата содржи, мравја, пантотенска, кофеична, ферулна и кумарна киселина, хистамин, ацетилхолин, каротен и други каротеноиди, витамини Ц, К и Б комплекс, фитоциниди, хлорофил, танини и протеини, скроб, железо, калциум, цинк…

 

Семето од коприва помага при:

 • зајакнување на имунитетот
  третман на анемија
  инфекции на уринарниот тракт
  регулирање на нивото на холестерол
  зајакнување на забите и коските
  чистење на црниот дроб и крвта
  ревматски заболувања и артритис
  подобрување на работата на надбубрежната жлезда и ендокриниот систем
  подигање на либидото

 

Како се користи?

Најлесен начин да консумирате семе од коприва е да го измешате со мед. Во таа смеса можете да додадете и исцеден лимон. Освен што е вкусна, оваа витаминска мешавина ќе го подигне и имунитетот и нивото на енергија. Доволно е да земете една, до две, кафени лажички на ден.

Може да ги мешате семето во јогурт или смути, ако не сте љубител на мед.

Како ви се допаѓа?

3 поени
Upvote Downvote