in

Семејството на Џорџ Флојд ќе добие 27 милиони долари компензација од државата поради неговото убиство!

Судот на Минеаполис одлучи семејството на Џорџ Флојд да добие 27 милиони долари поради неговото громорозно убиство од страна на полициските службеници минатата година. Семејството изјави дека пола милион ќе бидат донирани со цел да се подобрат условите за живеење во загрозените населби.

Адвокатот на семејството, Бен Крамп по пресудата изјави: „Ова е најголема сума кој некој да добива за убиство по грешка. Самата сума дава силна порака дека црните животи вредат и дека полициската бруталност мора да запре“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote