in ,

СлаткоСлатко

Шер повторно на листа број 1: Таа владееше со топ листите седум децении (ВИДЕО)

US singer Cher arrives for the premiere of "Sidney" at the Academy Museum of Motion Pictures in Los Angeles, California, on September 21, 2022. (Photo by Michael Tran / AFP)

Пејачката Шер се најде на врвот на Билборд топ листите со нејзиниот последен хит „DJ Play a Christmas Song“, кој беше објавен на 2 декември.

Првиот пат беше во 1965 година, кога настапи во дуото „Сони и Шер“ со песната „I got you babe“.

Во 1970-тите, таа се искачи на врвот на топ листите со нејзиниот хит „Gypsys, Tramps & Thieves“ (1971). Две години подоцна се врати на врвот со песната „Half-breed“, а во 1974 година со песната „Dark Lady“. Песната што ја сними со Сони, „All I ever need is you“ беше прва во 1971 година.

Шер во осумдесеттите се искачи на врвот со дуетската песна „After all“, а повторно во 1989 година со хитот „If I could Turn time back“.

На неа и беа потребни точно десет години за повторно да доминира на листата – во 1989 година со хитот „Belive“.

Таа ги отфрли двете илјади со „тројна круна“ – песните „Песна за осамените“, „Поинаков вид на љубовна песна“ и „Кога парите ги нема“ беа први во 2002 и 2003 година.

Во следната деценија се појавија хитовите „You Haven’t Seen the Last of Me“ во 2011 година и „Woman’s World“ во 2013 година.

Шер е родена на 20 мај 1946 година во Калифорнија. Таа е позната како „Божица на попот“. Кариерата ја започна во 1963 година, оттогаш има освоено голем број на најпрестижни музички награди и продадени десетици милиони албуми.

 

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote