in

Серхио Рамос дефинитивно го напушта Реал!

Капитенот на Реал Мадрид, Серхио Рамос дефинитивно го напушта клубот од стадионот „Сантијаго Бернабеу“, тоа беше потврдено во средата.

35-годишниот дефанзивен играч го напушта Кралскиот клуб по 16 години, со кој освои се што може да се освои.

Прошталната прес-конференција е најавена за четврток во 12:30 часот, кога претседателот на Реал, Флорентино Перез и легендарниот дефанзивец ќе и се обратат на јавноста.

Во 2005 година, Рамос дојде во главниот град на Шпанија од Севилја, каде порасна, и со Кралскиот клуб освои вкупно 22 трофеи – пет Ла Лига, два Купа на Кралот, четири Лиги на Шампиони, ФИФА клупски шампионати и Шпански Суперкуп и три европски Суперкупа.

Повратникот во Мадрид, Карло Анчелоти се обиде да го убеди капитенот да остане во клубот и да му помогне на тимот во борбата за трофеите, но искусниот дефанзивец сакаше нов предизвик во кариерата.

Медиумите претходно пишуваа дека Реал му понудил на Рамос едногодишен договор, а играчот сакал две. Исто така, Рамос не се согласи на почетокот да му биде намалена платата, а кога тој омекна, Перез, незадоволен од своето однесување, продолжи да му подготвува проштална церемонија за него.

ПСЖ покажа интерес за фудбалерот кој не беше на списокот на шпанскиот тренер Луис Енрике за Европското првенство, иако не е исклучено тој да се пресели во англиската Премиер лига.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote