in

СЕРИОЗНИ ТВРДЕЊА ОД ТРАМП! а криеја вакцината за да не победам!

Претседателот на САД, Доналд Трамп процени дека веста за ефикасноста на вакцината против вирусот корона е објавена по претседателските избори, за да не победи.

Агенцијата за лекови требаше да го објави порано, не од политички причини, туку за да може да се спасат животи “, напиша Трамп на Твитер.

Во серија твитови, Трамп посочи дека агенцијата и Демократската партија „не сакале тој да победи благодарение на откривањето на вакцината, но чекаа пет дена да го објави тоа“.

Тој исто така изјави дека со Бајден како претседател, вакцината нема да се открие толку брзо.

“Да беше Бајден претседател, немаше да имаш вакцина уште четири години, ниту ФДА ќе ја одобруваше толку брзо. Бирократијата ќе уништеше милиони животи”, напиша Трамп.

Тој исто така ги обвини медиумите за „предвидување на изборните резултати, кои беа толку лоши што тие всушност претставуваат мешање во изборите и затоа требаше да бидат повикани“.

„И тие ќе бидат тука повторно за четири години за да повторат сè“, изјави Трамп.

Фармацевтските компании „Фајзер“ од САД и германски „Бионтех“ вчера објавија дека нивната експериментална вакцина има ефикасност од над 90 проценти во спречувањето на ковид-19, врз основа на првичните податоци од големото истражување, што претставува голема победа во борбата против пандемијата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote