in

Што?Што?

ШЕСТ ДОЗИ ВАКЦИНА ОДЕДНАШ?! Голем скандал во Италија!

На 23-годишно девојче во Италија случајно и биле инјектирани шест, наместо една доза вакцина „Фајзер“, а по превентивниот престој во болницата била пуштена дома, пишува весникот „Ла нацио“.

Девојчето кое било вакцинирано во градот Маса Карара, во регионот на Тоскана, забележало „само аларм“ меѓу вработените, а потоа и било кажано што се случило.

Превентивно беше сместена во болницата, каде што и беше даден тапипирин за време на набудувањето. Девојчето имаше главоболка и немаше други проблеми, а по 24 часа беше пуштена од болницата.

Човекот кој и ја дал вакцината го испразнил целото шише со лекот, значи шест дози и кога сфатил што сторил, како што пишува весникот, му се слошило.

Ова е грешка и редок случај во досегашната пракса. Весникот потсетува дека нешто слично беше забележано порано во Германија, но потоа беше дадена четири пати поголема количина на лекови.

Производителот на вакцината „Фајзер“, во фаза на истражување, со цел да се утврдат ефектите од можното предозирање, користел само четири дози при вакцинирање на една личност.

Вакцинацијата во Италија ја спроведува медицински персонал, вклучително и дипломирани медицински лица кои сè уште не се вработени.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote