in

Шест трикови со кои брзо и лесно ќе ја исчистите микробрановата печка!

Со овие неколку едноставни трикови, нема да мора да користите „тешки средства за чистење“ при чистење на микробрановата печка. Без разлика дали чистите само мрсни дамки или целата печка, можете да го направите тоа – без стружење.

Чистење со лимон

Наполнете стаклена тегла или стакло со три или четири чаши топла вода од чешма, а потоа исечете го лимонот на парчиња и додадете во водата. Ставете сад со вода и сок од лимон или лимон во микробранова печка. Ставете ја микробрановата печка три до пет минути. Водата ќе зоврие во овој период.

Не ја отворајте вратата од микробранова печка некое време, најмалку пет минути. Пареата ќе си ја заврши својата работа за тоа време, а после тоа само избришете ја внатрешноста на рерната со влажна крпа од микрофибер.

Метод со оцет

Попрскајте ја внатрешноста на микробрановата со оцет и оставете ја да стои 15 минути. Потоа избришете ја внатрешноста на микробрановата со крпа за чистење на микрофибер. Исплакнете ја крпата неколку пати додека ја бришете рерната.

Течност за миење садови

Земете сад што може да се загрева во микробранова печка и наполнете го со една чаша вода и една лажичка течност за миење садови. Загрејте ја смесата во рерна околу две минути за да се создаде пареа, внимавајќи да не зоврие. Оставете да отстои три минути пред да ја отворите микробрановата печка. Извадете ја садот со ракавици и избришете ја внатрешноста со хартиени крпи.

Сунѓер

Натопете сунѓер во вода и додадете една капка течност за миење садови. Попрскајте ја внатрешноста со микробранова мешавина и неколку капки есенцијално масло (лимонот и портокалот се добар избор).

Ставете го сунѓер на стаклена плоча во микробранова печка и загрејте ја рерната. Две до три минути се доволни. Не отворајте ја вратата со микробранова печка веднаш. По неколку минути, избришете ја внатрешноста на рерната со сунѓер.

Метод на влажна крпа

Земете мала крпа и ставете ја во вода. Ставете влажна крпа во микробранова печка, а потоа оставете ја да работи една минута. Пешкирот ќе ги омекне заглавените парчиња храна, а откако ќе се олади доволно за да може да го држите во рака, користете го за да ја избришете внатрешноста на рерната.

Сода

Земете мал сад и направете паста од сода бикарбона и вода. Нанесете ја пастата на остатоците од храната што се заглавиле, оставете ја пастата да делува пет минути и потоа избришете ја внатрешноста на рерната со влажен сунѓер.

За да ја одржувате чистата микробранова печка, RealSimple советува секогаш да ја покривате храната што ја загревате со соодветен капак или хартиена крпа. Избегнувајте ставање работи во микробранова печка што оставаат трајни мрсни траги и непријатни мириси, како што е сланина. Ако сеуште ја загревате таквата храна во микробранова печка, веднаш потоа загрејте го садот со вода и лимон.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote